Fotokniha Saal

recenze fotoknihy od společnosti Saal Digital

Viděl jsem recenze od ostatních lidí a rozhodl jsem se napsat to trochu obsáhleji, byť by se dalo napsat hurá, kniha je krásná a nic lepšího než Saal Digital není, ale to bych nebyl já...

Na začátku jsem to pracovníkům Saal Digital trošku zkomplikoval, protože moje mailová komunikace nebyla nejrychlejší a přesto byl jejich přístup profesionální. 

Samotná příprava knihy začíná stažením SW SaalDesigner. Už jsem nějaké fotoknihy v minulosti objednával u jiných společností a podobné programy vyloženě nemusím. Většina z nich nabízí šablony, které mi jako člověku, který v minulosti pracoval jako grafik a dělal sazbu tiskovin, přijdou celkem nevkusné.

Vždycky jsem to řešil tak, že jsem si grafiku připravil v jiných programech a následně jsem do programu importoval pouze už finální "fotku".

SaalDesigner mi v tomto případě udělal radost, protože podobné styly a šablony nevnucuje. Jsou tam a musím říct, že oproti konkurenci se tam nacházejí vcelku vkusné šablony. Já ale preferuji čistou šablonu a to mi Saal Designer umožnil. Co se mi také líbí je, že mi pak už nevnucoval něco "přednastaveného".

Velmi jsem ocenil i podporu formátu .png a tedy možnost umístit průhledné logo, případně si dovedu představit vrstvit nějakou grafiku při přípravě knihy.

Možností je oproti ostatním výrobcům fotoknih dle mého názoru víc, zmíním například nastavení průhlednosti fotek, jednoduchá správa vrstev a velké množství klipartů, které tedy osobně nemusím, ale je jich tam mnoho a vesměs neokoukané.

Co ale při přípravě fotknihy nejvíce oceňuji je, že se tu počítá i s lidmi, kteří chtějí mít co nejvěrnější barvy a celý proces přípravy pod vlastní kontrolou. Proto jsem byl nadšený, že mi nikde program nevnucoval takzvanou "optimalizaci fotek" (i když to také umí) a stažení ICC-profilu pro náhled v Photoshopu a Lightroomu je opravdu pomyslná třešnička na dortu.

Sestavení knihy bylo velice rychlé. Prostě jsem už připravené fotky "naházel" do programu a objednal.

Tak a teď už k samotné recenzi knihy. Osobně jsem si vybral formát A4 naležato. Kniha obsahuje pouze fotky. První co zaujme je věrnost barev. Prostě tak, jak jsem to chtěl, tak jsem to dostal. Nevím jak jsou stránky vyráběny, ale kvalita je taková jako když si necháte vyvolat fotku klasickou chemickou cestou (nejedná se o ofsetový tisk) a nedojde tedy ke slévání některých odstínů.

Protože občas fotím svatby a velký potenciál vidím v dodání fotek ze svatby právě ve formě takovéto knihy, rozhodl jsem se pro vatování pevné vazby (vazba je měkká a taková příjemná do ruky). Musím říct, že vazba je opravdu kvalitní a příjemná do ruky. Program Saal Designer dokonce umožňuje volit koženou vazbu a dokonce dárkovou kazetu na fotoknihu, která zrovna u svatební knihy může dodat na luxusnosti.

Vazba stránek je udělaná hezky a umožňuje vytvářet dvojstránky s fotografií přes celou dvoustranu tak, že ohyb neruší fotku. To ostatně je vidět na přiložených fotografiích z mé knihy.

Pobavila a potěšila mě možnost v programu Saal Digital netisknout čárový kód na konci knihy. U konkurence tato možnost není, takže opět palec nahoru. Chtěl jsem ale vědět jak bude čárový kód vypadat a netisknutí kódu je zpoplatněné, takže jsem ho při přípravě v knize nechal. O to více mě pobavilo jak "obrovský" kód je. Uko Ješita (miniaturista z filmu "Marečku podejte mi pero") by z tohoto kódu měl radost. Doporučuji tedy ušetřené peníze za to, že kód ponecháte investovat například za již zmíněné vatování nebo zvýšení počtu stránek samotné knihy.

Shrnuto podtrženo, kvalita je skvělá.

 

A abych nebyl jen stoprocentně pozitivní, tak ještě musím sdělit jedno negativum, které se ale paradoxně netýká společnosti Saal a jejich produktu. Tím negativem bylo dodání knihy firmou DHL. Samotná kniha byla zpracována velice rychle. Data jsem nahrál v neděli večer a ve středu už kniha byla expedována. Při doručování jsem nebyl doma (kupodivu jsem celý den neseděl doma a nečekal na doručení). Nikdo mi nezavolal a ani žádný lístek ve schránce nebo mail. Kdybych nesledoval online sledování zakázky, tak ani nevím, že mi někdo něco doručuje. Ve finále jsem druhý den knihu vyzvedl na výdejně balíků společnosti PPL po tom co mě tam DHL nasměrovala, zvláštní... Službu doručování raději podrobně popisovat nebudu, protože to si Saal nezaslouží. Snad jen bych doporučil se zamyslet nad možností doručovat zásilky i klasickou poštou. Byť vůči České poště mám také občas výhrady, ale většinou funguje daleko lépe než podobní dopravci.

Napište mi:

23.05.2022 19:37
prlwhb